Offices and Administrative Committees


Administrative Committees (Academic and Co-Curricular) for the Academic Year 2018 – 19


Sr. NoCommittee and MembersDesignation
Statutory Committees
1Examination Committee
Aditi Barve
Gauri Tamba
Vibha Angle
Sub-Committee for Results
Sangeeta Chakrabarty
Sylvia Britto
Valerie Fernandes
Technical Assistance:
Shilpika Manjrekar
Chairperson
Member
Member

In-Charge
Member
Member

Data entry assistant

2Unfair Means Inquiry Committee
Dr. Prisca Braganza
Gauri Tamba
Aditi Barve
Chairperson
Member
Member
3College Grievance Committee
Dr. Harip Khanapuri
Gauri Tamba
Aditi Barve
Chairperson
Member
Member
4Students Council Committee
Shashikant Morajkar
Raashi Panvelkar
Roohi Khan
Vishal Rane
Valencia Fernandes
Sonya Angle
Cheryl Dias
Renita Almeida
Michael Dias
Chairperson
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
5Committee for Prevention of Sexual Harassment (for students)
Reshma Angle
Dr. Prisca Braganza Vaz
Prachi Khandeparkar - NGO Representative
Ladies Representative
Chairperson
Member
Member
Member

6Anti-Ragging Committee
Dr. Radhika S Nayak - Person
Gauri Tamba – Vice Principal
Nutan Nayak
Sonya Angle
Uday Kamat - Administrative Head (college office)
PTA Chairperson
Prachi Khandeparkar -NGO Representative
PI, Agassaim Police Station
General Secretary
FY UCR
Anti-Ragging Squad
Anjali Bhide
Michael Dias
Shashikant Morajkar
Gautami Karapurkar, Head Clerk
General Secretary
Gender Champions
Chairperson
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member

Member
Member
Member
Member
Member
Member
7Internal Quality Assurance Cell (IQAC)
Dr. Radhika S Nayak - Person
Gauri Tamba – Vice Principal
Dr. Aruna Mesquita e Noronha
Dr. Harip Khanapuri
Anand Naik Panvelkar
Aditi Barve
Sonya Angle
Anjali Bhide
Principal and Chairperson
Vice-Principal
Co-ordinator
Faculty Representative
Faculty Representative
Faculty Representative
Faculty Representative
Librarian
Academic Support Committees
1ISA Committee
Nikhil Varerkar
Trupti Chodankar
Pradnya Dukle
Poonam Navelkar
Odilia Lopes
K K replacement
In-Charge
Member
Member
Member
Member
Member
2Attendance Committee
Felcy Coelho
Sameera Khan
Dr. Amitha Shanbhogue
Neeta Nachinolkar
Poonam Navelkar
Saylee Kuncolienkar
Shilpika Manjrekar
In-Charge
Member
Member
Member
Member
Member
Data entry assistant
3Project Paper Committee (TYBCom)
Dr. Pravin Gaonkar
Shashikant Morajkar
Dr. Amitha Shanbhogue
Amit Naik
Roohi Khan
Pritam Naik
In-Charge
Member
Member
Member
Member
Data entry assistant
General Administration
1Staff Secretary
Dr. Amitha Shanbhogue
Thereza Coutinho
Alisha Lobo
Staff Secretary
Addl. Staff Secretary
Addl. Staff Secretary
2Magazine and Publicity Committee
Sonya Angle
Augusto Pinto
Saylee Kuncolienkar
Anjali Bhide
Valencia Fernandes
Benzia D’Souza
Namrata Wagle
Odilia Lopes
Dr. Neeta Mazumdar
In-Charge
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member


3Event Register and Management Report
Urvashi Naik
Krupa Kudalkar
Anand Panvelkar
Dr. Pravin Gaonkar
In-Charge
Member
Member
Member
4Digital Initiatives Committee
Dr. Harip Khanapuri
Amit Naik
Pritam Naik
In-Charge
Member
Technical Assistant
5Gymkhana Committee
Augusto Pinto
Michael Dias
Mamta Kane
Tejaswi Naik
General Secretary
Chairperson
Dir. Phy. Education
Member
Member
Member
6Time-Table Committee
Dr. Vinod Joshua
Dr. Aruna Mesquita
Reshma Angle
Valerie Fernandes
K K replacement
In-Charge
Member
Member
Member
Member
7Library Advisory Committee
Augusto Pinto
Nutan Nayak
Valerie Fernandes
Pradnya Dukle
Vishal Rane
Anjali Bhide
Sharmila Swami
Namrata Wagle
Cheryl Dias
In-Charge
Member
Member
Member
Member
Member and Librarian
Member
Member
Member
8.Canteen Committee
Shashikant Morajkar
Pradnya Dukle
Dr. Neeta Mazumdar
Amit Naik
Vishal Rane
In-Charge
Member
Member
Member
Member
9Networking & Linkages
Principal Dr. Radhika Nayak
Nikhil Varerkar
Sonya Angle
Dr. Harip Khanapuri
Chairperson
Member
Member
Member
10Press and Media Coverage
Augusto Pinto
Anjali Bhide
Aditi Barve
Vishal Rane
Tania Shirodkar
In Charge
Member
Member
Member
Member
Student Support and Progression
1Student Counseling and Value Education
Trupti Chodankar
Alisha Lobo
Benzia De Souza
Sharmila Swami
Thereza Coutinho
In-Charge
Member
Member
Member
Member
2Career Guidance and Placement Cell
Anand Naik Panvelkar
Dr. Harip Khanapuri
Shashikant Morajkar
Sameera Khan
Vishal Rane
Mamata Kane
Valencia Fernandes
Benzia D’Souza
In-Charge
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
4Cultural Events Committee
Vibha Angle
Dr. Pravin Gaonkar
Nikhil Varerkar
Felcy Coelho
Tejeswi Naik
Amit Naik
Raashi Panvelkar
Sharmila Swami
Valencia Fernandes
Thereza Coutinho
Cultural Secretary (Student Rep.)
In-Charge
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Member
Research and Extension
1FDRC
Dr. Harip Khanapuri
Nikhil Varerkar
Sangeeta Chakrabarty
Dr. Aruna Mesquita
Mamata Kane
Namrata Wagle
Cheryl Dias
In-Charge
Member and Addl. Charge for Consultancy Assignments
Member and Addl. Charge for Research Journal
Member
Member
Member
Member

2NSS Advisory Committee
Dr. Radhika S Nayak - Principal
Nutan Nayak
Dr. Prisca Braganza
Odilia Lopes
Poonam Navelkar
Alisha Lobo
Dept of Youth Affairs Representative
Student Representative (Boys)
Student Representative (Girls)
Chairperson
Programme Officer and In-Charge
Programme Officer
Programme Officer
Programme Officer
Programme Officer
Member
Member
Member

3NCC
Dr. Vinod Joshua
Vibha Angle
SUCO (Student Rep.)
Caretaker
Addl. Caretaker
Member
4Consumer Welfare and Legal Aid Cell
Reshma Angle
Dr. Vinod Joshua
Sylvia Britto
Mamta Kane
Urvashi Naik
Trupti Pandit/ Dr. Neeta Mazumdar
In-Charge
Member
Member
Member
Member
Member
5Centre for Equal Opportunities
Sangeeta Chakrabarty
Trupti Chodankar
Felcy Coelho
Vishal Rane
Raashi Panvelkar
Tania Shirodkar
In-Charge
Member
Member
Member
Member
Member

Unnat Bharat Abhiyaan
Nutan Nayak
Sangeeta Chakrabarty
Vibha Angle
Shashikant Morajkar
Michael Dias
In-Charge
Member
Member
Member
Member

Administrative Staff:


Name
Mr. Uday Kamat
Ms. Gautami Karapurkar
Mr. Sandesh Adwalpalkar
Mr. Shriram Naik
Ms. Amita Bhende
Ms. Varsha Joshi
Ms. Ashu Mochemadkar
Ms. Shilpa Naik
Ms Harshada Pednekar
Ms. Sujal

Sub-Staff


Name
Mr. Soma MalikMr. Niranjan
Mr. Sharad MochemadkarMr. Dharmendra
Mr. Sameer PokhreMr. Kashinath

Administrative Office :


Office TIming
Monday to Friday
Saturday
8.00 a.m. to 2.00 p.m
8.00 a.m. to 1.00 p.m